Отговорност за вреди от дефектни продукти

Отговорност за вреди от дефектни продукти

Категория:

18.00 лв.

Монографията е посветена на отговорността за вреди от дефектни продукти, която досега в българската литература не е била предмет на самостоятелно изследване, а е разисквана в по-общия контекст на защитата на потребителя. Целта на изложението е да се представят на читателското внимание теоретичните и практическите проблеми на отговорността за вреди от дефектни продукти, както и да се потърси отговор на въпроса – наистина ли и доколко европейското общностно право, и особено Директива 85/374/ЕИО, е повлияло положително върху развитието на отговорността за вреди от дефектни продукти в националните правни системи, най-вече в българската, както и доколко тези национални системи са били готови да предложат адекватно решение на проблема и без европейската хармонизация.

В книгата е анализирана обективната отговорност за вреди от дефектни продукти от зараждането й до наши дни. Историческият и сравнителноправният преглед търсят отговор на въпроса кое налага въвеждането на отговорност без вина. Проследено е развитието на отговорността в англо-саксонската правна система, в която до голяма степен се е формирал институтът така, както е познат днес. Отделено е внимание на зараждането и развитието на отговорността за продукта в континенталното право, включително и у нас, преди въвеждането на европейските правила. Действащата уредба на изследваната отговорност се съдържа в Закона за защита на потребителите, но приложение намират и общите правила на деликтната отговорност по ЗЗД, което засяга въпроса за съотношението между двата закона и изисква съпоставката им, като включва в предметния обхват на изследването и редица дискусионни теми на общата деликтна отговорност. Специалната уредба оставя нерешени различни въпроси, някои от които са свързани с традиционни за българската доктрина проблеми, например относно обезщетяването на претърпените вреди, а други – с нови институти като колективните искове по глава тридесет и трета на ГПК.

Христина Танчева е доктор по право, преподавател в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, адвокат в Софийската адвокатска колегия и автор на публикации в периодичния научен печат.

 

Подобни книги